Miért hasznosak az egyesületek Németországban? – blog

Egyesületek Németországban

Németországban nekem nagyon tetszik, hogy az iskolák, óvodák többsége rendelkezik egy támogató egyesülettel (Förderverein).

Amikor a gyerekem iskolás lett, mindig kaptam értesítőket ettől az egyesülettől, hogy mikor, milyen rendezvényt tartanak, ahová várják a segítő szülőket is. Mindig, minden alkalommal ott voltam, vagy legalább egy házilag készített süteménnyel segítettem az egyesület munkáját.




Egyesületi tag lettem

Így történt, hogy a sok segítség után megkeresett az egyesület elnöke, ha már úgyis mindig segítek, tehetném ezt hivatalosan is. Azóta tagja vagyok ennek a Fördervereinnak.

Évente egyszer tartunk tisztújító gyűlést (Mitgliedversammlung). Ilyenkor a tagok megszavazzák a következő évre a tisztségviselőket. Elbúcsúzunk azoktól, akik következő évben már nem kívánják tovább folytatni. Általában ez összefügg azzal, hogy a gyerekük befejezte időközben az iskolát. De persze van olyan tagunk is, akinek már régóta nem járnak oda a gyermekei, mégis örömmel dolgozik tovább az egyesületben az iskoláért. Ami érthető, hiszen igazán jó csapat alakult ki.

Szívesen vagyunk együtt, és a közös sikerek, elért célok mindig erőt adnak a folytatáshoz.

Sajnos a jelenlegi járványhelyzet miatt rendezvényeket, fesztiválokat nem szervezhetünk. Az üléseket, tagtoborzókat, tisztújító gyűléseket pedig csak online felületen tarthatjuk meg. De igyekszünk a kialakult helyzethez alkalmazkodni.




Fotóverseny a gyerekeknek

Így az elmaradt rendezvények helyett most egy fotóversenyt hirdettünk, ahol három korcsoportban küldhették be a gyerekek saját készítésű fotóikat arról, hogyan töltötték a karantén időszakát. Remek fotók érkeztek hozzánk, és hála a sok lelkes szponzorunknak, szuper jó díjakat fognak kapni a verseny nyertesei.

Hogyan működnek az egyesületek Németországban

Ha belépünk egy egyesületbe, fizetnünk kell egy éves tagdíjt, amely általában jelképes összeg.
Az egyesületek kiadásait ezekből a tagdíjakból fedezik. Ezen kívül rendezvényeket (Fest) szerveznek, amelyeknek a bevételeiből tudják támogatni azt a tevékenységet, azt a célt, amiért létrejöttek.

A sportegyesületben, amelynek az egész család tagja lett, szintén szívesen töltjük az időt – már ha a járványhelyzet engedi. Mindig tartunk egy szezonnyitó közös reggelizést, és egy szezonzáró közös vacsorát.

A kettő között pedig sportolunk, edzünk, az edzések után sokat beszélgetünk. A sportegyesületnél minden évben rendezünk egy versenyt a helyi csapatoknak, baráti társaságoknak, hobby-sportolóknak (Grümpelturnier), ahol az egyesület tagjai biztosítják az ételt, italt, jó hangulatot.

Az emberek pedig szívesen időznek, és költik el a pénzüket ilyen helyeken. Egyrészt jól érzik magukat, másrészt a jó ügy érdekében szívesen adakoznak. Helyi vállalkozások, önkormányzatok egyéb szponzorok is szívesen támogatják kisebb-nagyobb pénzösszeggel az egyesületeket. Ebből pedig tudja fedezni az egyesület a kiadásait.




Az egyesület dolgozói

Az egyesületekben dolgozó emberek többnyire önkéntes munkát végeznek.

Természetesen a nagyobb egyesületeknél, mint pl. a Bayern München, ADAC vagy DRK ez nem igaz. Bár sokan hivatásszerűen dolgoznak ezeknek az egyesületeknek, de önkéntesek is bizonyára megtalálhatóak bennük.

A DRK-nál, vagyis a német vöröskeresztnél, vannak munkakörök, amelyeket fizetés ellenében, és vannak amelyeket önkéntes munkában látnak el.

A vörös kereszt létrehozott egy kis közösséget a környékünkön, amely önkéntesekből állt. A csapathoz én is csatlakoztam. Használt ruhákat, kiselejtezett használati tárgyakat, játékokat, könyveket gyűjtöttünk és adtuk el fillérekért a rászorulóknak. Az emberek örömmel hozták hozzánk megunt ruhadarabjaikat, a vásárlók meg rendszeresen visszajártak, és mindig találtak 1-2 nekik megfelelő darabot. Sajnos a járvány miatt az üzletet felszámolták, de tudtommal az ország több részén működnek még hasonló kezdeményezések.

Egyesületek Németországban

Az első németországi egyesületet (Verein) az 1400-as években alapították. Aztán a 19. század közepén indult be igazán. Manapság Németországban több mint hatszázezer egyesület van. Nagyjából minden második német tagja egy egyesületnek.
Egy egyesületet több ember (minimum 7 fő) egy közös céllal, érdeklődési körrel tudja megalapítani. Bárki alapíthat ma Németországban egyesületet. Tulajdonképpen nem is kell hozzá sok dolog. Kell egy kitűzött cél, egy név, kb. 100-120 €, lennie kell egy elnöknek és kell egy németországi település, ami az egyesület székhelye lesz. Ha mindez megvan, akkor kerülhet bejegyzésre az egyesület (Vereinregister). A bejegyzett egyesületek neve mögött mindig szerepel a következő két betű: e.V. vagyis eingetragener Verein = bejegyzett egyesület.




Milyen egyesületek léteznek?

Valószínűleg minden autótulajdonos számára ismerős az ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V.) név. Németország legtöbb tagot számláló egyesülete, több mint 20 millió taggal.

Talán a leghíresebb egyesület Németországban, különösen a focirajongók körében a Bayern München. De a vöröskereszt (Deutsches Rotes Kreuz), a Caritas, a Diakonie is mind bejegyzett egyesületek.

Sok településnek van saját, önkéntesekből összeállt tűzoltósága (Freiwillige Feuerwehr), amelyek szintén egyesületként működnek.

Ha valaki valamilyen sportot űz, az is biztos egy sportegyesületnél fog kikötni.

A kiköltözésünk után kerestünk a gyerekeknek valamilyen sportlehetőséget, így találtunk rá a helyi tornaegyesületre (Turnverein), ahol különféle tornákra, sportokra lehet járni heti rendszerességgel, korcsoportok szerint. Lehet a kicsiket szülő-gyerek tornára vinni, a kicsit nagyobbaknak van torna, tánc, ugrókötelezés vagy judo és persze a fiúk körében oly népszerű foci.

Mindenféle művészeti ágban is megtalálhatók ezek a közösségek, zenekar, énekkar, táncegyüttesek (Musikverein). Sok egyesület jön létre állatok vagy a természet védelmére (Tierschutz/Naturschutz/Umweltschutz).

Léteznek hagyományőrző, kulturális egyesületek, vagy például segítő egyesületek, ahova segítségért lehet fordulni munkanélküliség, alkoholizmus miatt, de akár a lakásbérlőknek is segít megoldani a főbérlővel kialakult vitákat (Mieterverein), vagy ahol segítenek elkészíteni az adóbevallást (Lohnhilfe).

Persze itt nem ingyen van a segítség, van egy éves tagdíj minden egyesületnél, és ha egyéb szolgáltatást is igénybe akarunk venni, azért általában külön kell fizetni.

Remélem sok hasznos és érdekes információval tudtam segíteni.


Neked ajánljuk
Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.