Németország: 2021-től tilos lesz a fölösleges terhességi ultrahang

Betiltják a fölösleges ultrahangos vizsgálatot Németországban

Tilos lesz 2021. január 1-től Németországban a terhesség alatti ultrahang vizsgálat, amely orvosilag nem indokolt és nem része a törvényi egészségbiztosítás (GKV) szolgáltatási katalógusának.

Ezt közölte december 17-én az Egészségbiztosítási Pénztárak Központi Szövetségének (MDS) orvosi szolgálata Essenben.

Az év elejétől hatályos tiltás magában foglalja a Doppler-, a duplex-, a 3D- vagy a 4D-kezeléseket – közismert nevén “baba televízió”, “baba mozi” vagy “baba megtekintés” (Babyfernsehen, Babykino, Babyviewing).





A sugárvédelmi törvény új szabályozásának célja az embriók védelme a felesleges, túlzott sugárzási dózistól. Sok praxis kínálja fel a szülőknek az ilyen vizsgálatokat önköltséges formában.

A törvény szövege kimondja: “Ha ultrahangos készülékeket nem gyógyászati ​​célokra használnak, akkor a magzatot nem szabad egy ilyen vizsgálatnak kitenni.” Ezt az indokolja, hogy a magzat védett személy, aki a vizsgálatba nem tud beleegyezni, így az esetlegesen abból származó mellékhatásoktól sem tudja megvédeni magát, saját haszna ebből neki nem származik.

A 3D és 4D felvételeknek nagyobb a hang expozíciója. Orvosi szempontból a lehető legrövidebb vizsgálatok problémamentesek.

Az ultrahang azonban hosszabb ideig akár négy fokkal is melegíti a szövetet, ami káros lehet. Ezért a vizsgálatot képzett személyzetnek kell elvégeznie, és csak néhány másodpercet vehet igénybe.





A rendeletben a jogalkotó a következőképpen indokolja a változtatást: A szükséges ultrahang-intenzitások a születendő gyermek potenciális kockázatával járnak, különösen azért, mert a csont lényegesen több hangenergiát szív fel a csontképződés megkezdésekor.

Ezenkívül hiányoznak az alkalmazás következményeivel kapcsolatos megbízható tanulmányok.

A transzkután és transzkavitális ultrahang-diagnosztika orvosi alkalmazása azonban nem ellentmondásos – írja a szakmai szövetség egy üzenetben.

A tudományos vélemény szerint ez nem veszélyes a magzatra. A magzati fejlődés ellenőrzése továbbra is megengedett, az orvosi vizsgálat szükségességét minden esetben a nőgyógyászoknak kell eldönteniük.





Az új sugárvédelmi rendelet kapcsán a Német Orvostudományi Ultrahang Társaság (DEGUM) megerősítette, hogy a diagnosztikai célú szonográfiát egyértelműen meg kell különböztetni az úgynevezett “babafigyeléstől“, amely elterjedt a szabad egészségügyi piacon.

Mivel azonban a 3D ultrahang  módszer ugyanaz, a terhesség alatti ultrahang vizsgálatok általában kritika tárgyát képezik. A DEGUM ezt egyértelműen visszautasította: Nincs bizonyíték arra, hogy a magzatot ultrahanggal károsodás érte volna.

A több évtizedes intenzív kutatás ellenére még mindig nincsenek olyan tanulmányi eredmények, amelyek arra utalnának, hogy a terhesség alatti ultrahang vizsgálatok bármilyen egészségügyi problémát jelentenének a születendő gyermek számára” – hangsúlyozta Kai-Sven Heling, a DEGUM alelnöke.

www.hausarzt.digital.de www.aerzteblatt.de


Neked ajánljuk
Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.