Ausztria belügyminisztériuma november 11-én jelentette be, hogy Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzését Magyarországgal, Szlovéniával és Szlovákiával szemben.
Magyarország és Szlovénia esetében legalább május közepéig, Szlovákia esetében december 12-ig maradnak érvényben a határellenőrzések. Gerhard Karner (ÖVP) belügyminiszter ezzel az embercsempészet ellen akar küzdeni.
A belügyminisztérium szerint minden határellenőrzést a szomszédos országok belügyminisztériumaival szoros együttműködésben fognak végezni.
Rámutattak arra, hogy a Cseh Köztársaság a határon történő személyellenőrzést Szlovákiára is kiterjesztette.
Jelenleg többek között Németország, Dánia és Franciaország is végez határellenőrzést.
Csak komoly veszély esetén lehetséges
Elvileg a schengeni térséghez tartozó uniós országok csak a közrendjüket vagy belső biztonságukat fenyegető súlyos veszély esetén vezethetnek be ilyen ellenőrzéseket, legfeljebb 6 hónapra. Ezt követően bizonyítani kell egy új, komoly fenyegetést.
A der Standard beszámolt arról is, hogy Szlovénia kritizálta Ausztria ezen lépését.
Szlovénia kritikája
Szlovénia indokolatlannak minősítette a határellenőrzések kiterjesztését, és azzal vádolta Ausztriát, hogy nem bizonyított új biztonsági fenyegetést.
A ljubljanai külügyminisztérium szerint az illegális határátlépések és a migránsok visszautasításának száma alacsony és a korábbi évek számaihoz hasonló.
Ljubljana azt várja, hogy Bécs megszünteti az ellenőrzéseket. Azt is elvárja az Európai Bizottságtól, hogy következetesebben ellenőrizze az ideiglenes határellenőrzések indokoltságát.
Ugyanakkor mai hír, hogy Szlovénia fenntarthatja az ellenőrzést Horvátországgal közös határán abban az esetben is, ha a szomszédos ország január 1-jével csatlakozik a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Tanja Fajon szlovén külügyminiszter Brüsszelben, az uniós tagállamok külügyminisztereinek hétfői ülése után.
Tanja Fajon szlovén külügyminiszter azzal indokolta országa ragaszkodását a határellenőrzéshez, hogy Horvátország schengeni térséghez való csatlakozása után sem akarják, hogy Szlovénia a bevándorlók és menekültek számának növekedése miatt zsákutcává váljon.
Az EU határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) hétfői közlése szerint az idei év első tíz hónapjában 275 500 határsértést jelentettek az Európai Unió külső határain, ami 73%-kal több, mint a tavalyi év azonos időszakában, és továbbra is a Nyugat-Balkán országain keresztül vezető útvonalon a legintenzívebb az illegális migráció.
További cikkek...
Kell a hely a menekülteknek: Berlinben 100 nyugdíjast költöztetnek ki egy idősotthonból
Ezek voltak Németország legveszélyesebb főpályaudvarai tavaly
Március 1-től megszűnik a maszk-és tesztkötelezettség az egészségügyben Németországban
Upahl: 400 fős menekültszállót terveznek egy 500 fős faluban Németországban
Vasárnaptól lép életbe az embargó. Vajon drágul a dízel Németországban?
Elfogták a németországi bankautómata-robbantó bandát – több mint 50 esetben robbantottak
Itt voltak a legnagyobb dugók Németországban tavaly
Hiba volt a kijárási tilalom és a kapcsolattartási szabály a járvány ideje alatt – mondta Lauterbach
Káosz Bajorországban a hatalmas hóesés miatt – a Fekete-erdő veszélyes lehet
Mától egész Németországban vége a maszk-kötelezettségnek a vonatokon és a tömegközlekedésben
Kétszer annyi késelés Németországban a vonatokon 2022-ben – nehéz a kitoloncolás