Az általános járványügyi vészhelyzet, amelytől számos járványügyi intézkedés függ, valószínűleg belátható időn belül nem ér véget. Egyelőre annyit tudni, hogy szeptember 30-ig lesz meghosszabbítva Németországban.
A Bundestag még ebben a hónapban szeptember 30-ig hosszabbítja meg a koronajárvány miatt bevezetett járványügyi vészhelyzetet, és ezt addig fönn is akarják tartani, amíg a járvány nem szűnik meg.
A kormányszóvivő szerint az pedig még nem világos, hogy szeptember 30-a után meghosszabbítják-e a vészhelyzetet, erről a Bundestag legközelebb szeptember 7-én dönt majd.
A vészhelyzet és a „vészfék” két különböző jogi eszköz a koronajárvány elleni küzdelemben.
A Bundestag által először 2020. márciusában bevezetett „nemzeti szintű járványügyi vészhelyzet” lehetővé teszi a német egészségügyi minisztérium és más kormányzati szervek számára, hogy olyan intézkedéseket hozzanak rendeletbe, amire egyébként nem lenne lehetőség. Ez június 30-án járna le, ha nem hosszabbítanák meg.
Jelenleg körülbelül 20 rendelet függ közvetlenül az elrendelt vészhelyzettől, ilyen pl. a tesztajánlatokról szóló rendeletek, ill. a szülők támogatása a járvány ideje alatt, amikor az óvodák és iskolák zárva tartanak.
A vészhelyzet tervezett meghosszabbításának egyik oka, hogy ezeket a rendeleteket, szabályozásokat továbbra is fenntarthassák, ill. bármikor aktiválhassák.
Az „országos vészfék” – Notbremse, nem lesz meghosszabbítva
Az először idén áprilisban bevezetett úgynevezett „országos vészfék” (Notbremse) viszont június 30-án hivatalosan lejár.
Ez azt írja elő, hogy a kormány egységes koronavédelmi intézkedéseket hajthat végre a magasan fertőzött németországi területeken, vagyis a 100-as érték fölött lévő régiókban.
Ilyen magas fertőzöttségi értékek már nincsenek sehol Németországban, ezért a vészfék rendeletet június után nem hosszabbítják meg.
További cikkek...
Figyelem! 50 órás vasúti sztrájk lesz vasárnap estétől egész Németországban!
Lövöldözés a Mercedes gyárban: törökországi politikai vita állhatott a háttérben
Május 1-től használható a 49 eurós Deutschlandticket Németország-szerte
Kell a hely a menekülteknek: Berlinben 100 nyugdíjast költöztetnek ki egy idősotthonból
Ezek voltak Németország legveszélyesebb főpályaudvarai tavaly
Március 1-től megszűnik a maszk-és tesztkötelezettség az egészségügyben Németországban
Upahl: 400 fős menekültszállót terveznek egy 500 fős faluban Németországban
Vasárnaptól lép életbe az embargó. Vajon drágul a dízel Németországban?
Elfogták a németországi bankautómata-robbantó bandát – több mint 50 esetben robbantottak
Itt voltak a legnagyobb dugók Németországban tavaly
Hiba volt a kijárási tilalom és a kapcsolattartási szabály a járvány ideje alatt – mondta Lauterbach