Munkaerőhiány, ellátási nehézségek és növekvő költségek: A jobb munkakörülményekért és magasabb bérekért is sztrájkolnak szerdán, június 14-én a német gyógyszertárak. Ezen a napon a legtöbb helyen csak sűrgősségi ellátás van. Lauterbach egészségügyi miniszter elutasítja a követeléseket, és a biztosítótársaságok is kevés megértést tanúsítanak.
A német kormány egészségügyi politikája elleni tiltakozásul ma számos gyógyszertár zárva marad Németországban. A Német Gyógyszerészek Szövetsége (ABDA) szerint azonban a gyógyszerellátás a sürgősségi gyógyszertárakon keresztül továbbra is biztosítva van.
Az országos sztrájkkal az ágazat a munkaerőhiányra és a többletmunkára kívánja felhívni a figyelmet, például a gyógyszerellátási hiányosságok miatt.
Egyebek mellett azt követelik, hogy a gyógyszerészek munkájukért több pénzt kapjanak, emelés már régóta nem történt. A gyógyszertárak száma az utóbbi időben a 18 ezer alá csökkent. A mai napra több városban is tüntetéseket és nagygyűléseket terveztek.
Az ágazat a gyógyszerhiány miatt is panaszkodik. Az ABDA úgy látja, hogy ez a túlságosan is a megszorításokra összpontosító egészségügyi politikának köszönhető, és a német kormányt tétlenséggel vádolja. A gyógyszerészek több döntési jogkört követelnek ellátási hiány esetén.
Az egészségbiztosítási pénztárak véleménye
A GKV-Spitzenverband azzal érvel, hogy a díj szüntelenül emelkedik, mert a gyógyszertárak az átalánydíjon felül minden gyógyszer beszerzési árának 3%-át kapják.
Minden áremelkedéssel, minden új, drágább gyógyszerrel nő a patikai díj is. A gyógyszertárak például csomagonként körülbelül 7 eurót kapnak egy átlagos antibiotikum kiadásáért, egy sclerosis multiplex elleni gyógyszerért pedig 160,71 eurót. Ha a fix összeget a követelésnek megfelelően 12 euróra emelnék csomagonként, az 2,2 milliárd euró többletbevételt jelentene a gyógyszertáraknak, anélkül, hogy a betegek számára bármi javulást jelentene.
– mondta Florian Lanz szóvivő.
Követelések
Az ágazat azt követeli, hogy a vényköteles tanácsadás gyógyszerenként 8,35 eurós fix átalányt, amelyet tíz éve nem emeltek, emeljék 12 euróra. Ezt követően rendszeresen a költségek alakulásához kellene igazítani. Minden gyógyszertárnak további átalányösszeget kellene fizetni, hogy a gyógyszerellátás a területen biztosított legyen. A nem szállítható gyógyszerekkel kapcsolatos többletkiadásért 21 eurós pótdíjat kellene fizetni minden egyes cserére.
Lauterbach a helyükre teszi a gyógyszerészeket
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter máris elutasította a magasabb díjakra vonatkozó követeléseket. Megértését fejezte ki a gyógyszertárak díjigényeivel és egyéb problémáival kapcsolatban. Azonban további költségvetési források és a kötelező egészségbiztosítás (GKV) emelkedő járulékai hiányában sajnos jelenleg nincs mozgástér erre, nyilatkozta.
Neked ajánljuk
Munkaszerződés Németországban – legyen írásos!
ElolvasomA Német Birodalom létrejötte 1871-ben – egy kis történelem videóval
ElolvasomHogyan jelentsünk Németországban beteget? – fontos tudnivalók, szabályok
ElolvasomHelyhiány a németországi bölcsődékben és óvodákban – esetenként akár havi 1000 eurós díj
ElolvasomSzülés Németországban a koronavírus idején – kórházban vagy nem? – blog
ElolvasomFürdőtavak Németországban – térképen
ElolvasomMagyar ízek Németországban – termékek beszerzése – blog
ElolvasomNémetország: októbertől aktuális a téli autógumi – Tudod mi az “O bis O” szabály?
ElolvasomA kedvenc német ételem és receptje – blog
ElolvasomHasznos tudnivalók a németországi óvodákról és bölcsődékről
ElolvasomSvédországban bevetik a katonaságot a bandaháborúk miatt
ElolvasomNémetországban a PCR-teszt elvégzése igen költséges lehet
ElolvasomMelyik magyar süteményt kedvelik a németek? – blog
Elolvasom10+1 dolog, amit tudni érdemes a Németországba frissen érkezőknek
ElolvasomA németeket a bevándorlás foglalkoztatja a legjobban egy közvélemény-kutatás szerint
Elolvasom