Egy átlagos német a fizetésének 30%-át adja ki bérleti díjra, ami egyébként az ideális mérték. A nagyvárosokban olyan keresettek a lakások, hogy még a legkisebb lyuk is hamar elkel.
Aki manapság Németország egyik nagyvárosában egy bérlakást keres, annak vagy sok pénzre vagy szerencsére van szüksége. A nagyvárosokban a bérleti díjak az elmúlt 10 évben megduplázódtak, de a kisebb városokban, falvakban is érezhető már a lakáshiány.
Újépítésűekben nem feltétlenül van hiány, viszont ezek legtöbbször luxus lakások, illetve nagyméretű, drága lakások. Hiány a kislakásból és a megfizethető lakásokból van.
Viszont ha az újépítésűeknél az építkezési elvárások egyre magasabbak, mint pl. az energiatakarékosság szintjén, vagy az engedélyek megszerzése, amik egyre szigorúbbá válnak, akkor így az újépítésű lakások is egyre drágábbak lesznek.
Nagy lakástulajdonos cégek, mint pl. a Deutsche Wohnen, a börzén is jelen vannak és folyamatosan azon munkálkodnak, hogyan emelhetnék a bérleti díjakat, pl. az un. lakás modernizálással. Így sokszor a bérlők a modernizálás áldozatai lesznek és azzal az indokkal mondják fel a bérleti szerződést, hogy felújítják a lakást. Nemsokkal ezután a felújított lakásokat jóval drágábban tudják már kiadni, ami nyilván befektetői érdek.
Egy baloldali politikus szerint a megoldás az un. “kisajátítás” lenne, ami a lakások államosítását jelentené.
Egy tervező, aki idő közben már a tettek mezejére lépett, Frankfurtban Michael Schumacher. Olyan lakásokat épített, melyek megfelelnek minden energetikai elvárásoknak és 10 Euro / nm (hideg bérleti díj) ár fölé nem megy, ami a jelenlegi helyzetben Frankfurtban a legolcsóbb variáció. Ez mindenesetre a lakástervezésben jelentős csökkentéssel jár. Azon kívül, hogy a lépcsőház kívűl helyezkedik el, a lakásokból kispórolta az előszobát. Ez a probléma a szabályokkal. Ha minden szabályt betartanának, amik önmagukban hasznosak, a bérleti díjak a 16 Euro / nm -nél kezdődnének.
Michael Schumacher által tervezett gazdaságos, olcsó újépítésű belvárosi lakások
A téma marad, a vita folytatódik és mi, németországi lakosok csak reménykedhetünk, hogy előbb-utóbb megoldás születik erre a problémára.
FORRÁS: https://www.n-tv.de/politik/Wie-loesen-wir-die-Wohnungsnot-article20900908.html
További cikkek...
“Nehéz ősz előtt állunk”, mondta Lauterbach – tanácskoztak a német egészségügyi miniszterek
Megszűnik az ingyenes tesztelés Németországban – 3 Euró lesz júliustól
Ausztria végleg eltörli a koronavírus elleni védőoltás kötelezettséget
Németországban gázellátási vészhelyzet van – bejelentették a második riasztási fokozatot
Németország: Lauterbach szerint a nyári járványhullám valósággá vált – Bajorország kötelező oltást akar 60 év felett
Június 16-a ünnepnap több helyen Németországban – dugókra kell számítani a hosszú hétvégén
Németország: hiába az üzemanyagár-adókedvezmény, nem csökkentek az árak
Németország visszaállítja a határellenőrzést hétfőtől, június 13-tól ideiglenesen
Szerda délelőtt Berlinben egy ámokfutó autós a tömegbe hajtott, 1 ember meghalt, többen súlyosan megsérültek
Súlyos vonatbaleset történt pénteken Bajorországban – 4 halottja, 30 sérültje van
Bajorország: egy faház összedőlt a viharban, 14 sérült – Németországban 60 sérültje és egy halottja van a viharnak