Az EU-bizottság azt javasolja minden EU-s országnak, hogy az EU-s külső határokra vonatkozó beutazási korlátozásokat hosszabbítsák meg további 30 nappal, vagyis június 15-ig.
Világszerte és Európában is még mindig instabil a helyzet, mondja az EU-bizottság. “Ezért, hogy lecsökkentsük a fertőzés terjedésének rizikóját, a meglévő intézkedéseket továbbra is fenn kell tartani az EU külső határainál. Ennek megszüntetése lépésekben, fokozatosan kell, hogy történjen”, mondta a brüsszeli hatóság.
Első lépésként az EU belső határellenőrzéseit kell fokozatosan és koordináltan megszüntetni, mielőtt egy második lépésben a külső határok ellenőrzését enyhítenénk.
Egyszer már meg lett hosszabbítva
A beutazási szigorításokat először márciusban hozták meg. Akkoriban megegyeztek az EU-s országok, Írország kivételével, és a nem EU-s országok, mint Svájc, Norvégia, Liechtenstein és Izland, hogy a nem feltétlenül szükséges beutazásokat az EU-ba szigorítsák.
Az intézkedések alól kivételek az EU-s állampolgárok és bizonyos szakmák képviselői, mint orvosi személyzet. Egy hónappal ezelőtt ezt már egyszer meghosszabbították, május 15-ig.
Vita a határnyitás körül Németországban
Minden ország maga dönthet a beutazási szigorításokról. Az EU-bizottság javaslatától függetlenül Európa belső határellenőrzései egyelőre maradnak.
Számos ország vezette be a koronavírus krízis elején a határellenőrzést az egyébként ellenőrzés nélküli Schengeni térségben, Németország is.
Az utóbbi időben egyre több követelés hangzott el Németország irányába, hogy a szomszédos országai felé oldja fel a határellenőrzést. A német belügyminiszter Horst Seehofer ellenben megvédte az egyelőre május 15-ig meghosszabbított határellenőrzéseket és utalt a már folyamatban lévő tárgyalásokra a tartományokkal.
Az EU belső ügyeiért felelős biztos Ylva Johansson azt nyilatkozta: “A legfontosabb célunk, hogy visszaállítsuk a teljes mozgásszabadságot a Schengeni térségen belül, ahogy ezt az egészségügyi helyzet megengedi. Csak ezután lehet az EU-s külső határait újból megnyitni.”
FORRÁS: www.tagesschau.de
További cikkek...
Kell a hely a menekülteknek: Berlinben 100 nyugdíjast költöztetnek ki egy idősotthonból
Ezek voltak Németország legveszélyesebb főpályaudvarai tavaly
Március 1-től megszűnik a maszk-és tesztkötelezettség az egészségügyben Németországban
Upahl: 400 fős menekültszállót terveznek egy 500 fős faluban Németországban
Vasárnaptól lép életbe az embargó. Vajon drágul a dízel Németországban?
Elfogták a németországi bankautómata-robbantó bandát – több mint 50 esetben robbantottak
Itt voltak a legnagyobb dugók Németországban tavaly
Hiba volt a kijárási tilalom és a kapcsolattartási szabály a járvány ideje alatt – mondta Lauterbach
Káosz Bajorországban a hatalmas hóesés miatt – a Fekete-erdő veszélyes lehet
Mától egész Németországban vége a maszk-kötelezettségnek a vonatokon és a tömegközlekedésben
Kétszer annyi késelés Németországban a vonatokon 2022-ben – nehéz a kitoloncolás