A német szövetségi kormány tervei szerint a külföldi szakmunkásoknak a jövőben könnyebb dolguk lesz Németországban munkavállalásnál. Heil munkaügyi miniszter és Habeck gazdasági miniszter minél több jól képzett embert akar Németországba vonzani az új szabályokkal. A kormány új bevándorlási és honosítási törvényen dolgozik.
Németország a migrációs politika átalakításán dolgozik. Ez különböző témákat foglal magában, mint például a tartózkodási jog, a honosítás és a szakképzett munkavállalók bevándorlása. Már létezik egy törvénytervezet az úgynevezett “tartózkodási-lehetőségről” (Chancen-Bleiberecht), amelyet októberben tárgyalt a Bundestag.
A belügyminisztérium, a munkaügyi minisztérium, a gazdasági minisztérium és a külügyminisztérium közösen készített egy, a szakképzett munkaerő bevándorlásáról szóló dokumentumot, amelyet a kabinet most jóváhagyott. Ami a honosításokat illeti, a belügyminisztérium már elkészítette az első tervezetet, amelyet most tárgyalnak.
A bevándorlás akadályait csökkenteni kívánják, hogy Németország vonzóbbá váljon a külföldről érkező szakképzett munkaerő számára. A tervek szerint a jövőben többek között a pontrendszer segítségével akkor is bevándorolhatnak majd Németországba, ha még nincs munkájuk.
A tervek szerint a jó képességű harmadik országbeli állampolgárok maradhatnak, hogy munkát keressenek. Az álláskereséshez egy átlátható, bürokráciamentes pontrendszeren alapuló esély-szisztémát akarnak bevezetni. A kiválasztási szempontok között szerepel a képzettség, a nyelvtudás, a munkatapasztalat, a Németországhoz való kötődés és az életkor.
Milyen szabályok vannak most érvényben?
Hosszú ideig a nem uniós országokból származó személyek csak egyetemi végzettséggel férhettek hozzá a német munkaerőpiachoz. 2020 márciusától azonban a külföldi szakképzettséggel rendelkező szakmunkások is kaphatnak 6 hónapra szóló tartózkodási engedélyt, hogy munkát keressenek (szakmunkás bevándorlási törvény). Ehhez elismert szakképesítésre és német nyelvtudásra van szükség. Emellett a keresés során képesnek kell lenniük arra, hogy eltartsák magukat.
A Foglalkoztatáskutató Intézet (IAB) októberi nyilatkozatában a szakképesítések egyenértékűségének elismerése jelenti valószínűleg a legnagyobb akadályt.
Ha Németország érezhetően növelni akarja a munkaerő-migrációt, akkor valószínűleg nélkülöznie kell az egyenértékűségi tesztet (Gleichwertigkeitsprüfung) a jelenlegi formájában, vagy jelentősen meg kell reformálnia azt.
A honosítás megkönnyítése
Faeser belügyminiszter azt szeretné, hogy a jövőben az eddigi 8 év helyett már 5 év után meg lehessen kapni a német állampolgárságot. Ezenkívül mindenkinek meg akarja adni a lehetőséget a kettős állampolgárságra.
A 67 év felettiek számára a nyelvvizsga és a honosítási teszt könnyebbé válna. A homályos megfogalmazások helyett konkrét indokokat kell meghatározni, ha a honosítás kizárásra kerül.
A javaslat azonban még csak konzultációs szinten van, és nincs köze a a szakképzett munkaerő bevándorlására vonatkozó tervekhez. Faeser hamarosan be akarja nyújtani tervezetét a tárcáknak jóváhagyásra, majd ezt követően valószínűleg hosszas tárgyalások kezdődnek.
Mi változik a németországi tartózkodás lehetőségének jogával kapcsolatban? (Chancen-Bleiberecht)
A Bundestag a héten szavaz a kormánykoalíció újabb, migrációs kérdésekkel kapcsolatos javaslatáról. Az úgynevezett “tartózkodási lehetőség jogáról” szóló tervezett törvény célja, hogy a jól beilleszkedett külföldiek, akik már több éve biztonságos státusz nélkül élnek Németországban, lehetőséget kapjanak.
A tervek szerint azok, akik már 5 éve az országban élnek, és nem követtek el bűncselekményt, 18 hónapot kapnak arra, hogy teljesítsék a huzamos tartózkodás feltételeit, beleértve a német nyelv ismeretét és a saját megélhetésük biztosítását.
A szakképzett munkaerők bevándorlása
Hubertus Heil német munkaügyi miniszter az új szakképzett munkaerő bevándorlásáról szóló törvény főbb pontjainak bemutatásakor Berlinben elmondta:
Németországnak a jövőben minden segítő kézre és okos elmére szüksége lesz.
A kabinet által délben elfogadott tervek szerint Németország több külföldi munkavállalót akar az országba vonzani, és ennek érdekében egyszerűsíteni kívánja a bevándorlás és a szakképesítések elismerésének szabályait.A szakképzett munkaerő biztosítása a jólét biztosítását jelenti. Minden ágazatban, mint például az ápolásban, a gyermekgondozásban vagy a közigazgatásban, 2035-ig több millió további munkavállalóra lenne szükség. Mindent megteszünk, hogy növeljük a kapacitásokat. Ez magában foglalja a külföldi munkavállalók német munkaerőpiachoz való hozzáférésének megkönnyítését is. A kormány masszív toborzási stratégiára vonatkozó tervei nagy és fontos lépés.
– hangsúlyozta Heil.
A változtatások között szerepel az is, hogy az elismert külföldi szakképzett munkavállalók olyan foglalkozásokban is dolgozhatnak, amelyeknek kevés vagy semmi közük a végzettségükhöz.
Szintén újdonság az az elképzelés, hogy a nem uniós állampolgárok pontrendszer alapján kapjanak lehetőséget a németországi bevándorláshoz és munkakereséshez.
Heil hangsúlyozta, hogy illúzió azt hinni, hogy minden külföldi szakmunkás Németországba akarna jönni. Ezért fontos, hogy a bevándorlás megkönnyítése mellett az integrációs folyamatokat is támogassuk.
Jelentős változások előttünk
Robert Habeck gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy az éghajlatvédelem és a digitalizáció mellett a demográfiai változások is jelentős változásokat hoznak a munkaerőpiacon.
A szakképzettek bevándorlásának felgyorsítását célzó eljárásokat gyorsan és pragmatikusan kell végrehajtani.
Le fogjuk csökkenteni a korlátozásokat és a bevándorlási küszöböket és segíteni fogjuk az integrációt.
– biztosította a zöld politikus.
Nancy Faeser belügyminiszter azt mondta, bízik abban, hogy hamarosan konkrét törvényjavaslatot is be tud nyújtani ennek végrehajtására. Heil szerint a Bundestag a jövő év elején foglalkozik majd a szakképzett munkaerő bevándorlására vonatkozó újításokkal.