Ilyen még nem történt a Német Szövetségi Köztársaság történetében: a CDU elnöke, Friedrich Merz nem érte el a szükséges többséget az első kancellárválasztási fordulóban. A titkos szavazáson mindössze 310 igen szavazatot kapott, hat szavazattal kevesebbet, mint a szükséges 316.
Ez hatalmas meglepetés: Merz a Bundestag kancellárválasztásán az első fordulóban elbukott. A CDU/CSU és az SPD koalíciós frakciói együtt 328 mandátummal rendelkeznek a parlamentben. „Friedrich Merz képviselő nem érte el a szükséges legalább 316 szavazatos többséget” – jelentette be Julia Klöckner, a Bundestag elnöke. „Az alaptörvény 63. cikkének második bekezdése értelmében nem választották meg a Német Szövetségi Köztársaság kancellárjává.” Klöckner szerint a 630 képviselőből 621 vett részt a választáson.
A frakciók tanácskoznak a további lépésekről
Ez példátlan eset a Német Szövetségi Köztársaság történetében. Soha korábban nem fordult elő, hogy egy szövetségi parlamenti választás és sikeres koalíciós tárgyalások után a kijelölt kancellárjelölt elbukjon a Bundestag választásán. A Bundestag ülését ezért megszakították, és a frakciók most azt tárgyalják, hogyan tovább. Silvia Breher, a CDU alelnöke szerint ma már valószínűleg nem lesz újabb szavazási forduló. A második forduló szerdán kerülhet sorra. Merz és az SPD társelnöke, Lars Klingbeil hétfőn még hangsúlyozták, hogy biztosak a leendő kormányzó frakciók egyértelmű többségében. A reggeli rendkívüli frakcióüléseken mind az Unió, mind az SPD megállapította, hogy minden képviselő jelen van.
Második forduló 14 napon belül
Az alaptörvény szabályozza a további lépéseket. A 63. cikk szerint: „Ha a javasolt jelöltet nem választják meg, a Bundestag a választási forduló után 14 napon belül, tagjainak több mint felének szavazatával választhat kancellárt.” Tehát két héten belül sor kerülhet egy második fordulóra, és ez idő alatt akár több forduló is lehet különböző jelöltekkel. A megválasztáshoz azonban továbbra is az abszolút többség, legalább 316 szavazat szükséges. Ha ezután sem sikerül kancellárt választani, elegendő a jelenlévő képviselők szavazatainak többsége.
Többen elégedetlenek
A Reuters hírügynökség szerint a koalíciós körökben azt valószínűsítik, hogy több képviselő az Unióból és az SPD-ből nem szavazott Merzre, mert elégedetlenek. Köztük lehetnek olyan politikusok, akiket nem juttattak pozícióhoz a kormányalakítás során. Az SPD-n belül alapvető fenntartások voltak Merzzel szemben, míg az Unióban a választások utáni pénzügyi politika – például az adósságfék enyhítése a védelmi kiadásokra és egy milliárdos infrastrukturális külön alap – részben kritikát váltott ki. Az Unió frakciójának köréből azt mondták, az Unió kiáll Merz mellett, ez az Unió DNS-ének része, és a hiányzó szavazatok csak az SPD-től jöhettek. Az Unió frakciótermében percekig tartó tapsot kapott Merz. Az SPD frakciójának forrásai viszont a német ARD Fővárosi Stúdiójának azt állították, hogy nincs semmilyen jel arra, hogy az SPD nem szavazott teljes egészében. A tagsági szavazáson elért 85%-os támogatás a frakció számára egyértelmű mandátum, amit teljesítenek. „Ránk lehet számítani.”
AfD: „A koalíció gyenge alapokon áll”
Az AfD a CDU-elnök első fordulós kudarcát rossz előjelnek tartja a leendő szövetségi kormány számára. Az eredmény azt mutatja, „milyen gyenge alapokon áll az Unió és a polgárok által elutasított SPD kis koalíciója” – írta Alice Weidel, az AfD vezetője az X hálózaton. A Zöldek vezetője, Franziska Brantner sajnálatosnak nevezte a sikertelen választást, mert „ez nemcsak a jövőbeli kormányt, hanem országunkat és a demokráciánkba vetett bizalmat is gyengíti”. A helyzet komoly, és „Európa és Németország számára cselekvőképes kormányt szeretnénk”. Sajnálatos, hogy Merz és Klingbeil nem tudta biztosítani saját frakcióik többségét. „Most be kell bizonyítaniuk, hogy ezt most és az elkövetkező négy évben képesek megtenni.” A Baloldali Párt szerint az eredmény Merz elleni bizalmatlansági szavazás. Ha Merz még a saját embereinek bizalmát sem tudja elnyerni, „hogyan nyerhetné el azoknak az embereknek a bizalmát, akik a mindennapi valós problémákkal küzdenek” – mondta Jan van Aken, a Baloldali Párt vezetője. „Nem képes összekötni, csak megosztani.” Ines Schwerdtner, a párt másik vezetője azt vetette Merz szemére, hogy nem határolódott el elég világosan az AfD-től.