A CDU és a CSU a mai napon tartott nürnbergi pártkongresszusán egyetértett abban, hogy nemet mondanak az AfD-re, és mostantól nagyobb hangsúlyt fektetnek a migrációs politikára. Azt egyelőre még nem tudni, kivel lép majd koalícióra a párt.
Markus Söder CSU-vezető, és Friedrich Merz CDU-kancellárjelölt kategorikusan kizárta az AfD-vel való együttműködést a mai nürnbergi pártkongresszuson, valamint a migrációs vitában szigorúbb irányvonalat terveznek követni.
„Nem lesz semmiféle kormányzati részvétel, együttműködés vagy tolerancia.” – mondta Merz az AfD-vel kapcsolatban. „Aki valóban változást akar Németországban, az ne szavazzon az AfD-re.”
Söder beszédében az AfD-t „a liberális demokrácia rendszerének ellenzőjeként” jellemezte. Ő is garanciát adott arra, hogy nem lesz együttműködés a párttal.
„Mi vagyunk a védőfal, mi vagyunk a tűzfal” – mondta Söder.
Mintegy másfél héttel ezelőtt a CDU/CSU az FDP-vel és az AfD-vel közösen indítványt nyújtott be a Bundestagban a migrációs politika szigorításáról. Az AfD-vel való együttműködés országos botrányhoz vezetett, mely számos tüntetést is eredményezett a CDU és a jobboldal ellen egyaránt. Néhány nappal később a törvénytervezet a Bundestagban szavazáskor megbukott.
Az AfD-vel való parlamenti együttműködés miatt még a mai napon is hatalmas tüntetés volt Münchenben a jobboldal ellen, több mint 200 000 emberrel.
Söder elsősorban az SPD-t és a Zöldeket okolta az AfD elmúlt évekbeli felemelkedéséért, mivel elzárkóztak a viták elől és nem voltak hajlandóak megoldani a problémákat. A CDU/CSU a kritikák ellenére is folytatni akarja a szabályozott migráció melletti politikáját, így az AfD-nek kevesebb esélyt adva.
Valamint azt is elmondta Söder, hogy az AfD olyan szélsőjobboldali párt, amelyben szó szerint nácik is vannak, és sokan közülük erkölcsileg és etikailag is alkalmatlanok egy ország vezetésére, ezért is kell harcolni ellenük.
Söder nem tartja elképzelhetőnek a Zöldekkel való együttműködést a migrációs politikájuk miatt, de az SPD-vel szemben is kritikus. Merz már kicsit árnyaltabban fogalmazott, szerinte az SPD és az Zöldek is képesek ma már józanul gondolkodni és cselekedni, ezért elképzelhetőnek tartja, hogy a választások után velük is tárgyaljon.
A lakosság körében az utóbbi időben egyre nagyobb az aggodalom, hogy a február 23-i választások után kudarcba fulladhat a kormányalakítás Németországban. A DeutschlandTrend legutóbbi felmérésében a megkérdezettek 69%-ka fejezte ki ebbéli aggodalmát, mely nem alaptalan.
Élő közvetítés a pártkongresszusról