Miután a szövetségi tanács is jóváhagyta az új járványügyi törvényt, november 24-től (szerdától) a 3G szabály (Geimpft, Genesen, Getestet) lesz érvényben a munkahelyeken. Ez azt jelenti: csak oltott, gyógyult vagy tesztelt munkavállalók léphetnek be a munkahelyekre. A teszt nélküli oltatlan munkavállalókat következmények is fenyegetik. A 3G szabály a tömegközlekedésben is jön szerdától.
A munkáltatónak naponta ellenőriznie kell az oltatlanokat
Az új munkahelyi 3G szabályozás minden cégre vonatkozik, létszámtól függetlenül.
A 3G szabályokat a munkáltatónak napi rendszerességgel elvileg a munkahelyre lépés előtt vagy a munkahelyre történő belépéskor ellenőriznie kell. Kivétel csak akkor érvényes, ha a helyszínen tesztelnek vagy valaki hajlandó beoltatni magát.
A 3G szabály azokra is vonatkozik, akik egészségügyi okokból nem oltathatják be magukat.
Ez azt jelenti, hogy azok, akik nincsenek beoltva, azoknak napi szinten egy tesztet kell bemutatniuk már a bejáratnál, ami nem lehet régebbi, mint 24 óra, a PCR-tesztek 48 órásak.
A munkáltató továbbra is köteles heti 2 db. öntesztet saját használatra biztosítani, ezt azonban csak akkor fogadja el a munkáltató, ha képzett szakember, vagy a munkaadó előtt végzik el a tesztelést.
Ez azt jelenti, hogy a védettségi igazolással nem rendelkező munkavállalóknak maguknak kell a tesztet intézniük, heti 1 teszt ismét ingyenes Németországban és különböző korona teszt-állomásokon van lehetőségünk elvégeztetni (Corona-Teststation).
A többit mindenkinek magának kell majd fizetnie.
A 3G szabályok megsértésének következményei
A munkaadó vagy munkavállaló szabálysértése pénzbírsággal jár, és akár munkajogi következményekkel is járhat a munkavállalókra nézve, de fizetésmegvonással is.
Azok, akik nem kapnak védőoltást és rendszeresen nem is teszteltetnek, nem léphetnek be az munkahelyükre. Ők számíthatnak arra, hogy egy idő után megvonják a bérüket, de akár a munkájukat is elveszíthetik az ilyen dolgozók.
mondta Hubertus Heil munkaügyi miniszter.
Felmondás előtt azonban mindenki kap egy figyelmeztető levelet.
A munkáltató lekérdezheti az oltási állapotot
A mindennapi munka világában főleg az oltatlanokat ellenőrzik majd rendszeresen.
A munkaadó az új törvénymódosítással lekérheti és tárolhatja a munkavállaló oltási állapotát, amit eddig az adatvédelem nem engedett.
Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók kötelesek bemutatni az oltási állapotukat, és aki ezt megtagadja, annak napi szinten teszteltetnie kell.
Hivatali ellenőrzés – igazolási kötelezettség
Miután a munkáltató ellenőrizte az oltási állapotot, ezután az oltottaknak nem kell több ellenőrzésre számítaniuk a munkában. Ugyanakkor egyéb hivatalok bármikor kérhetik az igazolásokat a munkaadótól és a munkavállalótól egyaránt.
Nincs 3G szabály a home-office-ban
A munkaügyi minisztérium szerint az otthon végzett munka nem minősül munkahelynek az új járványügyi törvény értelmében, így akik otthonról, home-office-ban végzik a munkájukat, azoknak nincs szükség semmilyen igazolásra.
Koronavírusos betegség esetén az oltatlanok nem kapnak fizetést
Azok az alkalmazottak, akik nem részesültek védőoltásban, és akik megfertőződnek a koronavírussal, azok nem jogosultak a bérük folyamatos kifizetésére.
Aki tehát a saját hibájából fakadóan nem tud dolgozni menni, az nem tarthat igényt a kimaradt időben járó fizetésre, a jog ezt így értelmezi.
Nehéz lesz az új rendelet bevezetése a gyakorlatban
A munkaadók panaszkodnak a rövid bevezetési határidőkre.
A nagyléptékű ellenőrzéseket, például a gyárban műszakban dolgozók esetében nehéz néhány napon belül végrehajtani. Azt is szeretnénk megakadályozni, hogy a gyárkapuknál torlódások alakuljanak ki, melyek fertőzésekhez vezethetnek. Ugyanakkor a gyártási sorokat időben el kell foglalni. Ezért az ellenőrzési folyamat rendkívűl komplex.
– mondja Kai Beckmann, a Német Vegyipari Munkaadók Szövetségének elnöke.
A munkahelyi 3G szabály bevezetése még nehezebb lesz, ha nem irodáról vagy gyárról van szó. A kisebb cégeknél még könnyebb lesz, de például az épülettakarításnál vagy az építőiparban, ahol a legtöbb alkalmazott közvetlenül az építkezésekre jár dolgozni, vagy gyakran naponta változó helyeken dolgozik, rendkívül nehéz lesz ezt ellenőrizni. Emiatt gondolni kell egy esetleges 2G szabály bevezetésére ezen a területen, vagyis kötelezővé tenni az oltást.
– mondja Hans Peter Wollseifer, a ZDH kereskedelmi szövetségtől.
3G a tömegközlekedésben szerdától
Szerdán életbe lép az új járványügyi törvény. Miután Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök hétfőn aláírta a törvényt, az kedden megjelent a német jogi közlönyben.
Ez azt jelenti, hogy a 3G szabály a jövőben a munkahelyeken, valamint a buszokon és a vonatokon is érvényes lesz.