Egy új törvénytervezet szerint a német titkosszolgálatok nagyobb teret kapnának a megfigyelésre.
A német belügyminiszter Horst Seehofer ezt a lépést úgy nevezte: “Ez egy harc a terrorizmus és militáns szélsőségesek ellen“.
A tervezet szerint a titkosszolgálatok a megfigyelendő személyek számítógépére és telefonjára törvényesen telepíthetnek föl olyan digitális kémprogramot, aminek segítségével elolvashatják az üzeneteiket. Ez minden üzenetküldő szolgálatot érintene Németországban.
A titkosszolgálatok végre bele akarnak látni a titkosított tartalomba is.
Számos digitális szolgáltatás, például a WhatsApp, a Signal vagy a Threema már nem egyszerű szövegben, hanem érthetetlen karakterkombinációban továbbítja az üzeneteket. Csak a címzett eszközén olvashatók újra. Ez a felhasználóknak jó, de a nyomozók munkáját nem segíti.
A Belügyminisztérium ezért el akarja érni a kommunikáció forrását: az okostelefont, a számítógépet, a tabletet. Az úgynevezett “Forrás távközlési-megfigyeléssel“ (Quellen-Telekommunikationsüberwachung, TKÜ) a hírszerző szolgálatok észrevétlenül telepítenének szoftvert egy eszközre, amelyen keresztül a kommunikáció olvasható lenne.
Szoftverfrissítés az államtól
Felmerült az az ötlet is, hogy a távközlési szolgáltatókat és más vállalatokat kötelezzék a kémszoftver csempészésének elősegítésére. A törvénytervezet kimondja, hogy a szolgáltatóknak lehetővé kell tenniük az “állami trójai-faló” programot.
Vagyis, ha a német titkosszolgálat egy személyt terrortámadás tervezésével gyanúsít, akkor a Telekomnak például segítenie kellene az illető eszközére feltelepíteni a kémprogramot.
Eddig fizikai hozzáférést kellett kapnia a gyanúsított eszközéhez, amelyre becsempészte a programot.
A szükséges kémprogramokat, amelyek gyakran “állami trójai-falók” kifejezés alatt szerepelnek, például szoftverfrissítéseknek lehet álcázni, így a felhasználó észre sem veszi, hogy mostantól őt figyelik.
Ellentétben az online kutatással, ahol csak az éppen folyamatban lévő kommunikációt lehet nyomon követni.
FORRÁS: www.zeit.de