Egyre több szülő támadja az iskolai higiéniai szabályokat. Weimar-ban (Thüringen) a bíróság két iskolában is betiltotta, hogy a gyerekek az iskolában maszkot hordjanak vagy tesztelve legyenek, egy bajor családjogi bíróság is hasonlóan döntött.
A német Welt magazin írt részletesen az ügyről és kérdezett meg szakértőket, az ügyben érintett embereket, szervezeteket, jogászokat, hogy mondják el véleményüket.
Mint írják, a vita a két iskolai bírósági döntésről a korona-szabályok ellen, tovább folytatódik.
Weimar-ban (Thüringen) és Weilsheim-ban (Bajorország) is a bíróság olyan ítéletet hozott, hogy sem a tanárokat, sem az iskolásokat nem kötelezhetik egy maszk viselésre vagy a kötelező távolság betartására, vagy, hogy teszteljék őket.
Először egy családjogi bíróság sürgősségi eljárásban adta ki ezt a végzést Weimar-ban a múlt héten.
Jogászok azonban azt mondják, hogy ez nem fönntartható, mert a családjogi bíróság nem írhatja felül a járványügyi törvényt.
Itt egy kétgyerekes anyuka (8, 14) fordult bírósághoz, mire a bíró úgy döntött, hogy az iskola nem írhat elő a gyerekek számára olyan szabályokat, melyek károsítják a gyerekek testi és szellemi fejlődését anélkül, hogy említésre méltó haszna lenne.
A bíró itt három szakértői jelentésre támaszkodott, és végül mérlegelte a gyermekek érdekeit és az intézkedéseket. Egy szóvivő szerint Weimar-ban ugyanebben a témában más eljárások is folynak a bíróságon.
Időközben viszont magát a bírót érték jogi támadások a döntése miatt, és Erfurtban jelenleg is több feljelentés van ellene.
De melyik bíróság az illetékes ez ügyben?
Az alkotmányjogász szerint a családjogi bíróság (Familiengericht) ez ügyben nem illetékes, mert a bíró nem volt felhatalmazva arra, hogy ez ügyben döntést hozzon.
Aki a korona-szabályok ellen akar bírósági döntést, annak a közigazgatási bírósághoz (Verwaltungsgericht) kell fordulnia, amelyik a gyermek jólétének egy lehetséges veszélyeztetéséről dönthet.
A “Kritikus Bírók és Jogászók Szövetsége”, akik a koronavírus helyzet miatt álltak össze, másképp látja a helyzetet.
A weimari eset gyermekvédelmi eljárás a német polgári törvénykönyv szerint, ami lehetőséget ad a családjogi bíróságoknak, hogy intézkedésekről döntsenek egy harmadik féllel szemben akkor, amikor a gyermek jóléte veszélyeztetve van. Ide tartoznak a tanárok, az iskolaigazgatók, ill. a hatóságok is. Ezért a szövetség szerint a döntés ellen nem lehet jogi lépéseket tenni.
Most az oktatásügyi minisztérium akar az eset ellen fellépni és Jenában a felsőfokú bírósághoz benyújtani. Ez fog végül arról is dönteni, hogy melyik bíróság a felelős jelenleg ezekben a kérdésekben.
Bajorországban is hasonlóan döntött egy bíróság
Eközben kedden Bajorországban szintén egy családjogú bíróság döntött arról, hogy egy gyermeknek nem kötelező a maszkot hordania az iskolában. A keresetet a szülők nyújtották be.
A családjogú bíróság arról döntött, hogy a gyermek a védőmaszk által veszélyeztetve van, valamint arról, hogy emiatt a gyermeket ne érje az iskolában megkülönböztető bánásmód.
A gyermek egy személyes meghallgatáson mondta el, hogy fejfájása van a maszk hosszabb távú viselése közben és rosszul is szokott lenni, van, hogy minden elfeketedik előtte. Október óta egy orvosi igazolásnak köszönhetően mentesítve volt a maszkhordás alól, de ezt az iskola a húsvét után már nem fogadta el.
A bírónő alkotmányellenesnek találta a bajor járványügyi rendelet maszk-kötelezettségére vonatkozó végzést. A száj- és orrvédelem célja nem bizonyított, és a kötelezettség aránytalan a gyermekeknek okozott károkhoz képest. A döntés csak erre az egy esetre vonatkozik és nem dönti meg az erre vonatkozó rendeletet.
A Német Gyermekvédő Egyesület nem adott konkrét nyilatkozatot a döntéseket illetően, de alapvetően amellett állnak ki, hogy az iskolák olyan hosszú ideig lehessenek nyitva, ameddig csak lehet. Ezért a teszt-kötelezettséget a tanároknak és a gyerekeknek elfogadhatónak találják.
Thüringenben a szülői szövetség a weimari döntést kritikusnak találja, mivel a másik alternatíva az lenne, hogy a gyerekek maradjanak otthon. A politikai kommunikációt is kritizálják, miszerint a szülőket váratlanul érte az új szabály a maszkviselési kötelezettségről.
A kormány legújabb döntése szerint egész Németországban kötelező az iskolákban a maszkviselés és a heti két teszt.
Ennek ellenére nem kezdődik el automatikusan a teljes oktatás, hanem a váltakozó oktatás marad, magasabb fertőzöttségi szintnél pedig be is zár az iskola, kivéve a végzős osztályoknak.