Idén szombatra esik a munka ünnepe, május 1-je. Ennek a napnak Németországban és világszerte is nagy jelentősége van. Nem csak ünnepléssel telik, hanem minden évben nagy demonstrációkra is sor kerül. Mit kell tudni május 1-jéről Németországban?
Minden évben ezen a napon nagyobb demonstrációk vannak Németországban, főleg Berlinben, de Hamburgban is sokan kimennek az utcára. Főleg a kapitalizmus ellen tüntetnek, de a rasszizmus, a szociális kirekesztettség ellen is.
Demonstráció Berlinben – a rendőrség nagy erőkkel készül
Berlinben várható a legnagyobb demonstráció szombaton, de Németország több városában is.
A járvány ellenére is meg akarják tartani a szervezők a „Revolutionären 1. Mai-Demonstration“ elnevezésű tüntetést. A szervezők bejelentették, hogy a kapitalizmus elleni tiltakozásban immár a migráns csoportok szövetsége is részt vesz.
Május 1-én azokról az emberekről is megemlékeznek, akik munka, papír és lakás nélkül éltek, akik fizetés nélküli házimunkát és gondozást végeztek. A demonstráció a szolidaritás jelképe is egyben.
Mivel Berlinben számos tüntetést is bejelentettek, ezért a rendőrség vízágyúkkal is felkészül, főleg az anti-korona demonstrálók miatt. A berlini rendőrség szóvivője elmondta, hogy több ezer rendőr lesz készenlétben, és az éjszakai kijárási tilalom kezdetére, 22:00 órára megpróbálnak mindenkit hazaküldeni.
Honnan származik az ünnepnap?
A május 1-je Németországban egy hivatalos ünnepnap, de nem csak Németországban, hanem világszerte. Az Egyesült Államokban a “Labor Day” szeptemberre esik, akárcsak Új-Zélandban, Kanadában és Ausztráliában.
Az ünnep 1856. május 1-jére vezethető vissza. Ezen a napon Ausztráliában tömegtüntetések voltak a 8 órás munkanap bevezetése érdekében.
Akciójuk sikerrel zárult, még csak a fizetésük sem lett kevesebb a rövidebb munkaidő ellenére, így egyben a világon első alkalommal sikerült egy szervezett munkáscsoportnak (későbbi nevén szakszervezetnek) bármiféle sikert is elérni retorziók nélkül. Ez a siker is nagyban inspirálta a munka ünnepének ötletét, illetve a majálisok megszületését.

30 évvel később megemlékezésként 1886. május 1-jén általános sztrájkot hirdettek meg Észak-Amerikában.
A cél ismét a 8 órás munkanap volt és a jobb munkakörülmények. A következő napokban összecsapások is voltak Chicagóban a rendőrséggel, amiben sokan megsérültek, halálos áldozata is volt.
Az áldozatok emlékére 1889. május 1-jén hirdették meg a “munkásmozgalom küzdelmének napját”.
Egy évvel később, 1890. május 1-jén sztrájkok és tüntetések voltak az egész világon, Németországban is. 1890-ben az SPD párt május 1-jét kinevezte a “munkásmozgalom napjának” (Tag der Arbeiterbewegung).
Mióta ünnepnap a május 1-je Németországban?
1919-ben a weimari nemzeti gyűlés úgy határozott, hogy május 1-jét munkaszüneti ünnepnapnak nyilvánítja. 1933-ban a nemzeti szocialisták a május 1-jét átnevezték a “nemzeti munka napjá“-ra (Tag der nationalen Arbeit), és ezt felhasználták a propagandájukhoz. A második világháború után megmaradt ünnepnapnak és azóta a “munka napjá”-nak“ (Tag der Arbeit) nevezik.
Szólások Németországban május 1-én
Ezen az ünnepnapon az alábbi üdvözleteket küldik egymásnak az emberek, de vicces mondások is szólnak erre a napra, ezeket itt lehet olvasni:
- Der April ist vorbei, nun düsen wir in den Mai. Ich wünsche dir einen fröhlichen Feiertag!
- Wir haben heute frei, denn wir feiern den 1. Mai! Schönen Feiertag und viele Mai-Küsse!
- Guten Morgen! Willkommen im Wonnemonat Mai!
- Ich wünsche dir einen wunderschönen Mai mit ganz vielen glücklichen Momenten!
- Der Wonnemonat Mai soll euch Glück, Gesundheit und Freude schenken!