Németország: Mennyibe fog kerülni egy gyorsteszt? Kinek nem lesz fizetős?

Mennyibe fog kerülni egy gyorsteszt Németországban?

A korona gyorstesztek költségeit Németországban – például a tesztközpontokban – eddig az állam állta. Ha azonban hétfőtől (október 11.) szeretne részt venni egy rendezvényen, ahol például a 3G szabály érvényes és nincs beoltva, és ezért tesztelni szeretne, akkor jövő héttől fizetni kell a tesztért. Egyes csoportok azonban mentesülnek a fizetés alól.




A 3G szabályhoz a tesztelés hozzá tartozik a mindennapi élethez. A gyorstesztek továbbra is elvégezhetők lesznek tesztközpontokban, gyógyszertárakban és orvosi rendelőkben. Néhány teszthely-üzemeltető azonban várhatóan bezár.

Mennyibe kerülnek a gyorstesztek a jövőben?

A tesztközpontok szolgáltatói maguk határozhatják meg az árakat, ezért az árak különbözőek lehetnek.

A tesztközpontok üzemeltetői körében az SWR által végzett véletlenszerű felmérés 10 és 20 Euró közötti árkategóriát mutatott ki. Heilbronnban például a gyorsteszt egy magánszolgáltatónál 10 Euróba kerül. Egy Konstanz környéki szolgáltató 15 Eurót kérne el egy tesztért.

Az árak a gyógyszertárakban is eltérőek: egy Mannheim környéki gyógyszertár 14 Eurót, egy konstanci 20 Eurót akar felszámítani. Az ulmi régióban a gyorsteszt költségei 10 és 15 Euró között mozognak.

Egyes városokban továbbra is ingyenes marad a gyorsteszt, pl. Tübingenben, Rottenburg am Neckarban. Az költségeket itt a város veszi át.




Kiknek marad a teszt ingyenes?

  • Akik egészségügyi okokból nem oltathatják be magukat,
  • a 12 év alattiaknak és azoknak, akik az elmúlt 3 hónapban lettek 12 évesek,
  • a 13-17 éveseknek,
  • a terhes és szoptató nőknek december végéig marad ingyenes, melyet a Mutterpass-sal tudnak igazolni (számukra a Stiko szeptember 10-től ajánlja az oltást),
  • az iskolásoknak, akiket az iskolákban rendszeresen tesztelnek.

A szabályok azonban tartományonként változóak lehetnek.

Bajorországban pl. a diákoknak november 30-ig lehet ingyenesen tesztelni, de azoknak a külföldi diákoknak is, akik már beoltatták magukat egy EU által nem elfogadott oltással, és ezért nem olthatnak újból. Ez Baden-Württembergben is érvényes december 31-ig.

Azok számára, akik koronafertőzés tüneteivel rendelkeznek, a koronatesztek ingyenesek, valamint azoknak is, akik kapcsolati fertőzés gyanújába kerültek. A karanténból való kilépéshez negatív PCR-tesztre van szükség.

A tesztek ingyenesek maradnak azok számára is, akik részt vesznek a koronaoltások hatékonyságával kapcsolatos klinikai vizsgálatokban, vagy akik részt vettek a vizsgálat előtti utolsó három hónapban.

Mit kell bemutatni teszteléskor?

Gyorsteszt esetén továbbra is hivatalos fényképes igazolványt kell bemutatni. Azok, akik egészségügyi okokból nem olthatók be, orvosi igazolást kell bemutatniuk.

Az anyasági kártya a terhesség bizonyítéka. A külföldi hallgatóknak, akik Németországban nem elismert vakcinával koronaoltást kaptak, be kell mutatniuk a diákigazolványukat és az oltási igazolásukat.




Bezárnak a teszt-központok?

A közelmúltban szinte minden sarkon voltak teszthelyek, de ez valószínűleg hamarosan megváltozik.

Ha egy ingyenes ajánlat már nem érhető el, akkor várható, hogy az ajánlat mindenképpen csökkenni fog. Ez a tendencia nyár óta fennáll. Mivel egyre kevesebb embert tesztelnek, sok szolgáltató csökkentette kínálatát.

A nagyobb szolgáltatók az év végéig maradnak. Karácsony táján, amikor ismét sok találkozó és rendezvény van, ismét megnőhet a tesztelési igény. Várhatóan legkésőbb ezt követően a tesztállomások száma jelentősen csökkenni fog.

Az iskolákban, kórházakban és idősotthonokban végzett vizsgálatok ingyenesek maradnak?

Az iskolákban, kórházakban és idősotthonokban nem lesz változás egyelőre. Annak érdekében, hogy ősszel és télen biztosítsák a jelenléti oktatást az iskolákban, az állam továbbra is ingyenes teszteket biztosít az év végéig.

A kórházak és az idősotthonok továbbra is kötelesek ingyenes teszteket ajánlani az oltatlan látogatóknak.

Mi a helyzet a munkahelyi tesztekkel?

Továbbra is fennáll a munkáltatók azon kötelezettsége, hogy ingyenes gyorsteszteket biztosítsanak munkavállalóiknak. Ennek megfelelően a munkáltatóknak hetente kétszer tesztelési ajánlatot kell adniuk alkalmazottaiknak.

A változás ugyancsak nem érinti a kórházakban és idősotthonokban dolgozókat, akiket rendszeresen tesztelni kell, a munkaadó fizeti a teszteket.




Várható csalás? Hogyan kívánnak ez ellen fellépni?

Az egészségügyi hatóságok felkészültek arra, hogy lesznek hamisítások. Nincs ez másként a sárga oltási könyvvel sem. Az üzembe helyezett tesztközpontok kötelesek csatlakozni a Corona-Warn-App alkalmazáshoz, így tudják kiállítani a digitális európai tanusítványt.

Miért lesznek fizetősek a koronatesztek?

Az ingyenes tesztek leállításának célja, hogy még több embert olthassanak be a koronavírus ellen, mivel ez a járványból kivezető út, írja a baden-württembergi SWR lap.

A Kantar piackutató cég a baden-württembergi szociális minisztérium megbízásából készített felmérése szerint a koronavírus elleni védőoltásban nem részesülők több mint felét még meg lehet győzni az oltásról.

Forrás BW Forrás Bayern


Neked ajánljuk
Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.