Németországban június 7-től lehet a 12 éven felüli gyerekeket beoltani, az EMA engedélyezte, a német egészségügyi miniszter sok más ország mellett úgy döntött, Németországban is megadják a lehetőséget. Vajon szükséges ehhez szülői beleegyezés? És mit ajánl az Állandó Oltási Bizottság?
Június 7-től kaphat minden 12 év fölötti gyermek oltást Németországban, erről döntött május végén a német egészségügyi miniszter és hagyta jóvá a Biontech / Pfizer vakcinát az EMA a múlt héten.
Az oltás szülői beleegyezés nélkül is lehetséges, bizonyos feltételek mellett.
Ha egy 14 éves gyerek világosan meg tudja magyarázni nekem, miért akar oltást kapni, és megérti a témát, akkor az oltás a szülők beleegyezése nélkül is lehetséges.
– mondta Jakob Maske, a Gyermekorvosok Szakmai Szövetségének sajtószóvivője.
Maske ezzel a kijelentésével nem akart javaslatot tenni az orvosoknak a gyermekeknek a szülői beleegyezés nélküli oltására. A legjobb módszer szerinte ha gyerekek a szülőkkel közösen döntenek erről.
Alig másról folyik jelenleg olyan hevesen a vita Németországban, mint a gyermekeink beoltásáról. Ami nyilvánvaló, hogy jelenleg semmi nem világos: a helyzet átláthatatlan, sőt a szakértők sem értenek egyet a témában. Ez nem sokat segít a helyes döntés meghozatalában, írja az RTL német magazin.
A német egészségügyi miniszter kijelentése szerint egyéni döntésről van szó. Ha tehát a gyermek feltétlenül be akarja oltatni magát, még akkor is, ha a szülők nem akarják, a Gyermekorvosok Szakmai Szövetségének sajtóreferense szerint erre lehetőség lesz.
A STIKO, Állandó Oltási Bizottság nem tervez “általános ajánlást” adni
A német Állandó Oltási Bizottság nagy valószínűség szerint nem ad ki általános ajánlást a gyermekek beoltására 12 és 15 éves kor között, de végleges döntés még nem született.
Az Állandó Védőoltási Bizottság (STIKO) elnöke, Thomas Mertens a gyermekek koronavédő oltásáról folytatott vitában jelezte, hogy nem lesz általános ajánlás.
A STIKO nem ad ki általános oltási javaslatot minden egészséges gyermekre.
– mondta Mertens az ARD és a ZDF közös reggeli magazinjában.
Mertens szerint az adatok korántsem voltak elegendők ahhoz, hogy minden egészséges gyermek számára ajánlják az oltást. A tudományos eredményeket gondosan és nagyon átfogóan feldolgozták és arra a következtetésre jutottak, hogy azok alapján nem adhatják ki az ajánlásukat az összes egészséges gyermek beoltására. Hivatalos bejelentés a következő napokban várható.
Feltételezhető azonban, hogy a gyermekek akkor is megkapják az oltást, ha nincs általános ajánlás, ha szüleik úgy kívánják.
Ezenkívül a STIKO nem csak a tanulmányokat vizsgálta, hogy az oltás milyen előnyökkel jár a gyermekek számára, hanem modellszámításokat is készített az általános oltási ütemezésre gyakorolt hatásokról és a járvány előrehaladásáról- tette hozzá Mertens.
Megvizsgálták, vajon különbséget tesz-e, ha az összes gyermeket vagy csak a rizikó csoportba tartozó gyerekeket oltatják be, de csak kismértékű különbséget állapítottak meg.
Mertens már az elmúlt napokban megértést kért a gyermekoltásokkal szembeni tétova hozzáállás miatt. Mertens számos vitát bírált, amelyben az iskolát az oltással egybekötve említették, ami szerinte szerencsétlen szókapcsolat. Mintha a gyerekek normális életéhez az oltás feltétele hozzá tartozna, ami szerinte nem a helyes út.