A német etikai tanács javaslata szerint egyelőre nem látja értelmét a megkülönböztető bánásmódnak a beoltottak számára.
“Az oltás megvéd attól, hogy súlyosan megbetegedjünk a koronavírus által, de nem véd meg attól, hogy megfertőződjünk, vagy másokat megfertőzzünk.”
– hangzott el a sajtótájékoztatón.
Elmondták, hogy az erre vonatkozó adatok a Pfizer és Moderna cégtől márciusban várhatóak, egy legújabb információ szerint az AstraZeneca vakcina kb. a felére csökkenti a fertőzési lehetőséget.
Ezért a megkülönböztető bánásmód egyelőre nem jöhet szóba. De igazságtalan is lenne addig, amíg nincs mindenkinek lehetősége beoltatnia magát.
A vírus nem fog eltűnni az oltások után sem, de minél többen lesznek beoltva, annál többen lesznek védettek a súlyos megbetegedés ellen, és ez által annál kevésbé lesz az egészségügy leterhelve.
Ez különösen a rizikó-csoportokra vonatkozik, és ezek után lehet majd a korlátozásokat fokozatosan feloldani.
Fertőzöttek lesznek az oltás ellenére is, de remélhetőleg jóval kevesebben.
A fokozatos nyitás az oltás előrehaladtával mindenki számára lehetséges kell, hogy legyen, nem csak a beoltottak számára.
Volker Lipp jogász elmondta, hogy a privát szolgáltatók másképp működnek, mint az állam, maguk dönthetik el, hogy az oltottakat előnybe részesítik-e majd.
Így előfordulhat, hogy éttermek, koncertszervezők és repülőtársaságok a jövőben kivételt tesznek a beoltottakkal, de ez csak akkor lehetséges már, ha államilag is engedélyezett az étterem megnyitása vagy egy koncert megtartása.
Egy kérdésre a jogász elmondta, hogy a munkaadó nem követelheti meg a munkavállalótól az oltást, mivel erre vonatkozó munkaügyi jogszabály nincs és az oltás nem kötelező.
Profi sportolók és nézők idő előtti oltását nem tanácsolják.
Videó a német etikai tanács sajtótájékoztatójáról