Az elvált és külön élő szülők gyermekei után is jár a német családi pótlék – Mit érdemes tudni

Kindergeld, családi pótlék Németországban az elváltaknak és különélőknek

Elvált és külön élő szülők gyermeke(i) után is jár a német családi pótlék – mindig!

Mert nem lehet diszkriminálni egy gyermeket azért, mert a szülei már nem élnek együtt. Tehát az törvényileg nem lehetséges, hogy az elvált (vagy tartósan külön élő) szülők gyermekei után ne járjon a német Kindergeld (családi pótlék).




Szögezzük le: elváltak ill. tartósan külön élők esetében is jár a német családi pótlék. Pont.

Minden más állítás hamis – hogy pl. közös lakcím kell, vagy hogy csak a Németországban élő szülő igényelheti meg. Ez minimum tévedés, mindenesetre káros és félrevezető, mert nem felel meg a törvényeknek.

A Kindergeld jár, a kérdés már csak az, hogy:

  • Mikor melyik szülő igényelheti meg?
  • Kinek a számlájára mehet a pénz?
  • Mit lehet tenni, ha az egyik szülő nem hajlandó együttműködni a másikkal a sikeres igénylés érdekében?
  • Lehet-e tenni valamit visszaélés esetén, ill. mi számít visszaélésnek?

>>> A Familienkasse 5 trükkje, hogy ne kapd meg a német családi pótlékot

Lássuk a részleteket.

(az egyszerűség kedvéért elváltakról fogok írni alább, de ugyanezek vonatkoznak azokra a szülőkre, akik soha nem éltek együtt vagy már nem élnek együtt, ill. ha nincs közös lakcímük)




Ki a jogosult a német családi pótlékra elváltak esetében?

Elváltaknál – egy kivétellel – mindig a gyermeket saját háztartásában nevelő, magyarul vele közös lakcímen élő szülőnek jár a német családi pótlék, vagyis  ő „jogosult” megigényelni a Kindergeldet. A kivétel az, ha a Németországban dolgozó szülő kiküldetésben van kint, vagyis magyar cég alkalmazásában áll, de Németországban dolgozik, mert ekkor ő a „jogosult”.

Tehát téves (vagy megtévesztő) az a tanács, hogy a gyermekeitől Németországban külön élő szülőnek legyen közös lakcíme a gyermekeivel, és csak(!) akkor tudnak német családi pótlékot igényelni. Ez életszerűtlen, hiszen ha a gyermektől távol él, mert elvált, akkor hogy legyen neki közös lakcíme?

A jogosult fogalma itt jogilag értendő, nem erkölcsileg. Ez azt jelenti, hogy a jogosult szülő kell megigényelje a német családi pótlékot, ő kell a jogosultságát igazolja. Viszont ez NEM jelenti azt, hogy csak az ő bankszámlájára mehet a pénz.




Kinek a számlájára kérhető a német családi pótlék?

Alapvetően bárkinek a számlájára kérhető. Nem kötelező német bankszámla legyen, lehet az magyar is, Forint-alapú vagy devizaszámla is. A lényeg, hogy a jogosult az aláírásával kell igazolja a bankszámlaszámot a kérvényen vagy a változásbejelentő nyomtatványon.

Fontos az, hogy attól, hogy az egyik szülő a jogosult a német családi pótlékra, az még nem jelenti azt, hogy az övé a pénz.

A törvényhozó ugyanis a családi pótlékot arra találta ki, hogy a gyermeket vállaló szülők anyagi terheit kompenzálja. Mivel egy gyermek a társadalom számára hasznot jelent, mert pl. később az ő felnőttként befizetett adójából, járulékaiból fog az állam segíteni másokat, nyugdíjat fizetni.

A két szülő megállapodhat a pénz felhasználásáról másként, az nem csak a jogosult számlájára kérhető. Klasszikus példa, hogy a gyermeknek nyitnak egy bankszámlát, és arra kérik a Kindergeld utalást, hogy majd az életbe való elindulásához legyen egy kis induló tőkéje.

>>> 7 alapszabály a német családi pótlékkal kapcsolatban

Együttműködés a gyermek(ek) érdekében – vagy ennek hiánya

A német családi pótlék ügyintézéshez fontos, hogy a szülők, még ha ez néha nehéz is, együttműködjenek.

Jó esetben közös döntés szükséges a pénz felhasználásáról, a bankszámlaszámról, és, mivel a jogosult kell igazolja a jogosultságát, ehhez mindkét szülő részéről adatokra és igazolásokra van szükség. A tapasztalatok szerint, ha alacsony a bizalmi szint, akkor érdemes megállapodást kötni és közjegyzővel hitelesíteni.

Ha a Németországban élő szülő megtagadja az együttműködést, pl. nem adja ki az adatait, igazolásait, holott a gyermekei érdekét szolgálná, valamint bár erre törvényileg kötelezett, úgy az jogi úton kikényszeríthető.

Ez általában nem jelent drága és hosszantartó bírósági eljárást, de minden esetben személyre szabott megoldást igényel. (Ilyen esetben, kérem, keressen meg a lenti elérhetőségeim egyikén).

Tipp: A jogosult akkor is megkaphatja a német családi pótlék különbözetet, hogyha a Németországban távol élő szülő semmilyen együttműködésre nem hajlandó, de van kint bejelentett lakcíme és az ismert, és a gyermekeket nevelő szülő (Magyarországon) munkaviszonyban áll.




Visszaélések és ezek gyanúja

Gyakran hallani olyan vádakat, hogy a Németországban élő szülő „biztos felvette a pénzt és eltitkolja azt, pedig nem is ő neveli a gyerekeket!”.

Ha a család helyzete alapján az egyik szülő a törvények alapján a jogosult, aki megigényelheti a német családi pótlékot, akkor bár a másik is megigényelheti, de nem fogják neki megítélni ill. kifizetni. Tehát, ha mégis megigényli, akkor normális esetben elutasításra számíthat.

Egyéb esetben, ha megkapja a valójában nem jogosult szülő a pénzt, akkor az csak tévedésből vagy csalással, pl. hamis, valótlan adatok megadásával érhető el, amely akár jogi szankciókat is vonhat maga után. Ilyen esetek azonban ritkán fordulnak elő. Sajnos gyakoribb, hogy a szülők egyáltalán nem igénylik meg a német családi pótlékot, mert nem tudnak megegyezni, a pénz pedig a német államnál marad.

Fontos tudnivalók még:

  •  Az igénylést akkor is be lehet nyújtani, ha még nincs meg minden igazolás, pl. az együttműködés hiánya miatt.
  • A Familienkasse alaposabban vizsgálja azok ügyét, akik elváltak vagy nem élnek együtt.

Ha német családi pótlék ügyben új igénylést akar benyújtani, ide kattintva tud ügyintézésre jelentkezni

Keressen bizalommal, szívesen segítek, ha

– elakadt a már folyamatban lévő ügye,

– ha elutasították,

– ha levelet kapott a Familienkassétól, de nem tudja, mi a teendő azzal,

– ha a volt férj/feleség/élettárs nem működik együtt, esetleg jogtalanul igényelte meg

Nyáry Gusztáv, német ügyintéző

egyéni vállalkozó

Bemutatkozóm

Web: www.nemetcsaladipotlek.hu

E-mail: nemetcsaladipotlek@gmail.com

Telefon / WhatsApp: 003620 435 4295 (munkanapokon, 9-17 óra között)

Facebook: https://www.facebook.com/nemetcsaladipotlek.hu/

Messenger: nemetcsaladipotlek.hu


Neked ajánljuk
Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.