A Paritätischer Gesamtverband friss jelentése szerint Németországban a szegénységi ráta új, szomorú csúcsot, 15,9%-ot ért el, ez azonban csak alig haladja meg az előző évek értékét. A számok alapján 13,2 millió embert fenyeget szegénység Németországban.
„Egyre több ember él kirekesztve, szegénységben, mert nem elég magas a jövedelme a megélhetéshez és ahhoz, hogy egyenjogúan és méltósággal vegyenek részt társadalmunkban” – mondta Ulrich Schneider, a Paritätischer Gesamtverband vezérigazgatója.
Az olyan gazdag országokban, mint Németország, a szegénységet nem a közvetlen szükséglet, mint. például az éhezés vagy hajléktalanság alapján határozzák meg, hanem a háztartások jövedelme és az ebből adódó társadalmi részvételi lehetőségek szempontjából is.
A jelentés szerint az számít a szegénység által fenyegetettnek, akinek az átlag jövedelem 60%-nál kevesebb áll rendelkezésére a megélhetéshez.
Ez attól is függ, hogy hány ember él egy háztartásban. Egy egyedülálló gyermektelen személynél akkor, ha 1.035 Euronál kevesebb nettó jövedelemmel rendelkezik. Gyermek nélküli pár esetében 1.553 Euro a határ, két 14 év alatti gyermekkel rendelkező család esetében 2.174 Euro a határérték, ha ennél kevesebb nettó jövedelemmel rendelkeznek, akkor számítanak szegénység által fenyegetettnek.
Mely tartományok a leginkább érintettek
Ami a szegénységet illeti, egyértelmű különbségek vannak a tartományok között. A jobb helyzetben lévők a déli tartományok, mint Bajorország és Baden-Württemberg.
Különösen rossz a helyzet Észak-Rajna-Vesztfália tartományban. 2006 óta a legnépesebb tartományban a szegénységi ráta 2,5-ször olyan gyorsan nőtt, mint átlagosan Németországban. Az első számú problémás régió a Ruhr-vidék, Dortmund, Duisburg, Essen.
A szegénység által különösen sújtott csoportokba tartoznak az egyedülálló szülők, munkanélküliek és a sokgyermekes családok – a szegénység 2018-tól 2019-ig tovább növekedett. A szegénységben élő felnőttek nagy része dolgozik (33,0%) ill. nyugdíjas (29,6%).
Az egyesület figyelmeztetett a koronavírus járvány miatti helyzet súlyosbodására. Ez különösen a részmunkaidőben foglalkoztatottakat és a fiatalokat érinti.
Az egyesület elnöke elmondta, hogy attól tart, a szegények száma tovább növekszik, ezért szorgalmazza a Hartz IV (szociális segély) megnövelését és a gyermek-alapjuttatás bevezetését (Kindergrundsicherung).



FORRÁS: www.ntv.de www.rtl.de
Bild von Andrew Khoroshavin auf Pixabay
További cikkek...
Figyelem! 50 órás vasúti sztrájk lesz vasárnap estétől egész Németországban!
Lövöldözés a Mercedes gyárban: törökországi politikai vita állhatott a háttérben
Május 1-től használható a 49 eurós Deutschlandticket Németország-szerte
Kell a hely a menekülteknek: Berlinben 100 nyugdíjast költöztetnek ki egy idősotthonból
Ezek voltak Németország legveszélyesebb főpályaudvarai tavaly
Március 1-től megszűnik a maszk-és tesztkötelezettség az egészségügyben Németországban
Upahl: 400 fős menekültszállót terveznek egy 500 fős faluban Németországban
Vasárnaptól lép életbe az embargó. Vajon drágul a dízel Németországban?
Elfogták a németországi bankautómata-robbantó bandát – több mint 50 esetben robbantottak
Itt voltak a legnagyobb dugók Németországban tavaly
Hiba volt a kijárási tilalom és a kapcsolattartási szabály a járvány ideje alatt – mondta Lauterbach